Historie Lega
Legendární stavebnice má za sebou více než půl století existence. Podívejte se na její příběh.

1932

Počátek firmy

Ole Kirk Christiansen založil firmu na výrobu hraček poblíž vesničky Billund v Dánsku.

1934

Název LEGO (LEg GOdt)

V tomto roce firma dostala název LEGO z dánského LEg GOdt (dobře si hrát). Firma má 6 - 7 zaměstananců.

1942

Požár ve firmě LEGO

V tomto roce do základů vyhořela továrna LEGO, ale výroba dřevěných hraček pokračovala dál.

1947

První plastové hračky LEGO

Firma LEGO koupila jako první v Dánsku stroj na zpracování plastikových hraček. Zařízení stálo 30 000 Dánských korun. Příjem společnosti LEGO v tomto roce byl 250 000 Dánských korun.

1949

První LEGO kostka

Společnost LEGO slaví vznik první Automatick Binding Bricks (Automaticky vázané kostky tj. předchůdce dnešních LEGO kostek). V nabídce je již přes 200 různých plastových a dřevěných hraček. Prodej je zatím pouze v Dánsku.

1951

První LEGO film

Režisér Christian Lund natočil první černobílý film beze zvuku o hračkách LEGO.

1954

Vznik LEGO System

Godtfred Kirk Christiansen při cestě do Anglie v letadle potká obchodního agenta. Při rozhovoru se agent domnívá, že LEGO postrádá systém a nápad.

1956

Zahájení vzniku nadnárodní firmy

Společnost zřizuje první mezinárodní odbyt v Německu (město Hohenwetedtu) a zároveň pořizuje první nákladní automobil.

1957

1960

Další požár a konec dřevěných hraček LEGO

Při dalším požáru v areálu společnosti byl kompletně zničen sklad dřevěných hraček. Následně vedení ukončuje výrobu dřevěných hraček.

1966

Rekordní výroba

V sortimentu je již 57 stavebnic LEGO a 25 vozů. Celkově bylo během roku vyrobeno 706 miliónů LEGO dílků.

1968

První LEGOLAND

S velkou slávou byl 7.srpna 1968 otevřen první LEGOLAND v Billundu. Jen první den jej navštívilo 3.000 lidí. Za celý první rok pak byla návštěvnost více jak 625.000 návštěvníků.

1969

Vznik DUPLA

DUPLO kostičky jsou 2x vyšší, širší i hlubší než LEGO kostky, takže jsou mnohem bezpečnější pro malé děti. Úžasné je však to, že jsou stále navzájem kompatibilní a LEGO kostky tak mohou být spojovány s DUPLO kostkami.

1970

1000 - Rekordní počet zaměstnanců

V centrále společnosti je téměř 1000 zaměstnanců.

1974

LEGO figurka

Zaměstnanec LEGA, Jens Nygaard Knudsen, vynalezl LEGO mini-figurku.

1975

Expert Series

V roce 1975 Lego uvedlo novou sérii setů nazvanou Expert Series, které se zaměřovali na zdatnější stavitele.

1989

První Pirátská Lod´

V roce 1989 Lego navrhlo a vydalo první Lego pirátskou loď, set 6285, s názvem Black Seas Barracuda.

Muzeum kostek Praha

V březnu 2011 bylo otevřeno první soukromé Muzeum kostek v Praze.

květen - Muzeum kostek Kutná Hora
prosinec - Muzeum kostek Špindlerův Mlýn